x
TyfloCentum Pardubice v knihovně
11.02.2019
V Pardubicích se chystají na návštěvu místní knihovny, kde je pro osoby se zrakovým postižením připraven počítač ozvučený FriendlyVoxem. Podobnou návštěvu už mají za sebou v Blansku, Brně, Hradci Králové i jinde členové SONS. Spolupráce mezi knihovnami a slepeckými organizacemi je příkladná. Jsme moc rádi, že projekt FriendlyVox pro knihovny krásně žije vlastním životem…!
Google ve FriendlyVox
05.02.2019
Ozvučený portál FriendlyVox umožňuje zrakově postiženým uživatelům práci se službami internetu. Mimo jiné přináší také vyhledávač Google. Vše zdarma a snadno ovladatelné. Umíme ale všichni využít možností, které vyhledávač Google přináší? Přečte si přiložený článek. https://www.zive.cz/clanky/tipy-pro-google-umi-mnohem-vic-nez-jen-vyhledavat-zkuste-nektere-figle/sc-3-a-196992/default.aspx#part=1
Co je šedý zákal?
05.02.2019
Víte, co je šedý zákal? Projevuje se snížením kvality vidění. Vnímaný obraz doslova začne překrývat šedý závoj, který postupně může tmavnout a postižený tak může přestat i vidět. Jedná se o přirozený proces stárnutí oka, přesněji řečeno čočky. Čočka se začne zakalovat a tak propouští stále méně světla na sítnice, kde je vytvářen obraz. Nejčastěji se objevuje po 65 věku života. Udává se ale, že po 75. roce života je tímto onemocněním postiženo více než 75% populace.
Banky jen pro vidící?
30.01.2019
65% běžné populace v ČR využívá internetové bankovnictví. Mezi nevidomými je to pouhých 5%. Banky se domnívají, že je vše v pořádku. My si to nemyslíme a máme řešení. Víme jak a hledáme partnery pro připravený projekt. Co vy na to?!
Atrofie zrakového nervu
30.01.2019
Víte, co je atrofie zrakového nervu? Bývá nejčastější z onemocnění zrakového nervu a zrakových drah. Nerv odumírá a výsledkem je úbytek vidění, barevného vidění a světelné percepce. Příčin může být několik: dědičnost, úrazy, intoxikace, zánětlivá onemocnění nebo tumory.
Společně dokážeme víc
29.01.2019
Většina zrakově postižených osob nedosáhne na státní příspěvek, určený na nákup ozvučeného počítače. Přesto si naprostá většina veřejnosti myslí, že je o potřeby těchto lidí dobře postaráno. Na problém upozorňujme a přicházíme s řešením. Prostředky na naši činnost však sháníme jen obtížně. Vážíme si proto každé podané ruky!
Jak komunikovat?
21.01.2019
Jak správně hovořit s nevidomým člověkem? Poradíme vám, jak na to. Komunikaci rozšiřte o přesné popisy směrů, polohy a velikosti. Místo nejasného „támhle je židle, kde si můžete sednout“ je lépe použít jednoznačné „napravo, asi metr vedle Vás, je židle, na kterou si můžete sednout“. Máte i vy tipy, o kterých si myslíte, že by měli ostatní vědět? Pošlete nám je.
Spolupráce s knihovníky
14.01.2019
Už mnohokrát jsme si pochvalovali parádní spolupráci s knihovníky. Projekt FriendlyVox pro knihovny by bez nich neměl šanci. Dnes bychom rádi poslali srdečné pozdravy do Severočeské vědecké knihovny. Skvělé dámy, pod vedením paní ředitelky Linhartové, se staly tahouny projektu. Nedávno nahlásily zapojení knihoven Stříbrníky, Krásné Březno, Kamenný Vrch, Hornická, Klíše. Děkujeme!
Klid v duši
06.01.2019
"Když se narodil Ježíš v judském Betlémě za dnů krále Heroda, hle, mudrci od východu se objevili v Jeruzalémě a ptali se: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit." Klid v duši a lásku v srdci vám přeje FriendlyVox
PF 2019
01.01.2019
FriendlyVox přeje všem svým uživatelům a příznivcům mnoho zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2019!