x
FriendlyVox také pro seniory
03.02.2020
Víte, že i seniorům dokáže FriendlyVox významně pomoci? Bez našeho přičinění si ho starší lidé našli sami a moc si jej chválí. Jsme za to rádi a velmi vítáme každou iniciativu, směrem k této cílové skupině!
DESATERO pro kontakt s nevidomými
29.01.2020
1️⃣ Mějte na paměti, že nevidomí jsou zcela normální lidé, kteří mají různé přednosti i nedostatky jako každý jiný. 2️⃣ Při setkání s nevidomým se chovejte přirozeně. Pomozte tam, kde je to nutné, ale pomoc nevnucujte. 3️⃣ Vyvarujte se projevů soucitu – nevidomí naopak ocení i sebemenší pomoc, která jim přijde vhod ve stížených podmínkách. Nepřipusťte ani podceňující nebo snižující výroky. 4️⃣ Nevidomého, kterého znáte, pozdravte vždy sami jako první a k pozdravu připojte i jeho jméno, aby věděl, že pozdrav patří jemu. 5️⃣ Když vstoupíte do místnosti, kde se nachází nevidomý, dejte se zřetelně poznat. Pokud vás nepozná podle hlasu, povězte svoje jméno. Tichý pohyb neznámé osoby v jeho okolí působí nepříjemně. Rovněž upozorněte na to, že místnost opouštíte. 6️⃣ Velmi nepříjemně na nevidomého působí, projednáváte-li jeho záležitosti nikoli přímo s ním, ale s jeho průvodcem. Průvodce nevidomého pouze doprovází, nikoli zastupuje. 7️⃣ Když se nevidomý ocitne na ulici, na nádraží apod. v orientačních těžkostech, zeptejte se ho, zda mu můžete nějak pomoci. Velký hluk, prudký déšť i sníh velmi zhoršují orientaci v prostoru. Potom stačí, když nevidomému nabídnete, aby se lehce zavěsil do vaší paže, protože takto může snadno jít krůček za vámi, sledovat směr vašich pohybů a na vše včas reagovat. 8️⃣ Při nástupu do dopravních prostředků netlačte nikdy nevidomého před sebou, ale jděte sami první. Nevtlačujte nevidomého na sedadlo, stačí, když položíte jeho ruku na opěradlo. Při vstupu do auta položte jeho ruku na horní rám dveří. 9️⃣ Když nevidomý vstoupí do restaurace bez průvodce, jistě ocení pomoc při vyhledávání věšáku a volného místa u stolu. S jídlem si poradí sám, stačí, když mu povíte, jak je jídlo na talíři uspořádané. Určitě uvítá informace o tom, co všechno je na stole (sklenice s vodou, váza, popelník atd.), a kdo u stolu sedí spolu s ním.
Oprava přechodu na ChromeVox
06.01.2020
Většina z Vás si jistě všimla, ale pro pořádek informujeme. Těsně před svátky jsme nasadili opravu FriendlyVoxu. V rámci ní jsme pokrotili vzpurný ChromeVox, na který si řada uživatelů stěžovala. Pokud jste tak ještě neučinili, přeinstalujte svůj doplněk FriendlyVox.
Nová verze FriendlyVox
06.12.2019
Hurá! Upravená verze je na světě! Včera večer jsme nasadili novou verzi FriendlyVox, jak jsme slíbili. Aktualizujte svůj FriendlyVox. Opravili jsme jízdní řády, novinky.cz, zprovoznili archiv denního tisku Najdete další úpravy a vylepšení? Napište nám.
Na systému se pracuje!
18.11.2019
Je pondělí 18.11. a jak jsme slíbili, tak se stalo. Programátoři od rána pracují na opravách FriendlyVox! Práce jim jde pěkně od ruky, tak jim držte palce!
5. narozeniny FriendlyVox
18.11.2019
13. listopad je Mezinárodním dnem nevidomých. Je to ale také den, kdy v roce 2014 začal fungovat portál pro nevidomé, s názvem FriendlyVox. Za pět let náš portál využívalo a využívá mnoho zrakově postižených lidí v ČR i mimo ni. Děkujeme za důvěru.
Vyloučeni z všeobecné digitalizace
08.11.2019
Vidící lidé mohou řešit své záležitosti, se státní i místní správou, prostřednictvím internetu. Většina zrakově postižených však bohužel tuto možnost nemá. Ke službám se dostane jen velmi malá část z nich – tzv. „nevidomá elita“. Ostatní jsou z digitalizace státní správy prakticky vyloučeni. Co si o tom myslíte⁉️
Připravujeme opravy ve FriendlyVox
30.10.2019
Den je vždy hezčí, pokud jej začnete dobrou zprávou. A my tady jednu máme‼️ Přes velké finanční těžkosti, které v letošním roce máme, se nám podařilo zajistit čtvrt milionu, na nutné opravy FriendlyVox. 18.11. tedy zahajujeme práce. Budeme opravovat sekci YouTuve, Wikipedie, Novinky.cz, jízdní řády, Blesk.cz a zpřístupníme archiv denního tisku, pro všechny uživatele. To je dobrá zpráva, co říkáte?!
Plánovaná odstávka systému!
09.10.2019
Důležité upozornění! Dne 19.10.2019, od 5:30 do 9:00 bude mít FriendlyVox plánovanou odstávku. Omlouváme se, za případné nepříjemnosti.
Doktor duší
11.06.2019
Honza Jareš je nevidomý zpěvák a klavírista, ale především bezva kluk! Hlasujte prosím pro jeho písničku Doktor duší, která již 8x zvítězila v hitparádě Česká dvanáctka na Český rozhlas Dvojka. Svůj hlas mu můžete poslat prostřednictvím SMS ve tvaru HIT 6 na 9001103. Cena zprávy je 3 Kč, hlasovat lze do středy 12.6. Díky za vaši podporu.